تبلیغات
وبلاگicon

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 21 فروردین 1391
موسسه مالی و اعتباری فرشتگان كه در روز پنجم فروردین ماه فعالیت آن توسط بانك مركزی غیر مجاز اعلام و دو روز بعد مجاز اعلام شد، تبلیغات گسترده‌ای را در صدا وسیما آغاز كرده است در حالی كه در نخستین روز كاری بانك مركزی در سال جدید یعنی پنجم فروردین ماه، اطلاعیه‌ای روی سایت این بانك قرار گرفت كه از غیر مجاز بودن فعالیت موسسه مالی و اعتباری فرشتگان خبر می‌داد، دو روز بعد این بانك در اطلاعیه جدیدی اعلام كرد كه این موسسه برای اصلاح وضعیت خود دو ماه فرصت دارد. با این وجود سایت بانك مركزی خبر اول مبنی بر غیر مجاز بودن این موسسه مالی و اعتباری را حذف كرد!

موسسه مالی واعتباری فرشتگان یكی از معدود موسساتی است كه هم اكنون سود قابل توجهی با تفاوت زیاد نسبت به سود مصوبه بانكی به سپرده‌های مردمی پرداخت می‌كند. 

حتی در مقاطعی سود 25 درصد برای سپرده‌های مدت‌دار این موسسه در نظر گرفته شده بود. از سوی دیگر در تبلیغات این موسسه در شعب آن مشاهده می‌شود كه وام‌های خرد تا سقف دو میلیون تومان بدون دریافت ضامن توسط این موسسه پرداخت می‌شود. 

شرایط عجیب سپرده‌گیری و پرداخت سود و نیز پرداخت وام توسط این موسسه از همان ابتدا مشكوك به نظر می‌رسید، تا این كه بانك مركزی اطلاعیه غیر مجاز بودن آن را صادر كرد، اما قضیه وقتی مشكوك‌تر شد كه در اوج فریادهای بانك مركزی برای لزوم برخورد با موسسات غیر مجاز، اطلاعیه دوم صادر و در آن اعلام شد كه این موسسه تا دو ماه آینده فرصت اصلاح امور خود را دارد. 

نكته تعجب برانگیز این است كه اگر در این دو ماه این موسسه نتواند اصلاحات مورد نظر بانك مركزی را اعمال كند، تكلیف سپرده‌گذاران نامشخص خواهد ماند. درست مثل سرنوشتی كه سپرده گذاران در موسسه بهمن ایثار به آن دچار شدند.  تجمع سپرده گذاران نیشابوری بعد از اطلاعیه بانک مرکزی جهت خارج کردن سپرده ها

داستان وقتی جالب تر می‌شود كه می بینیم پیش از این هیچ اثری از تبلیغات موسسه مالی واعتباری فرشتگان وجود نداشت و همه چیز به چند شعب محدود آن در شهر خلاصه می‌شود، اما درست پس از اطلاعیه بانك مركزی مبنی بر غیر مجاز بودن فعالیت این موسسه، تبلیغات گسترده آن در صدا و سیما و به خصوص در ساعات پر بیننده آغاز شده است.

 این روش در واقع به بیننده القا می‌كند كه موسسه بدون مشكل در حال فعالیت است و به خصوص درج عبارت "تحت نظارت بانك مركزی" به خوبی این هدف را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر این موسسه مالی و اعتباری هیچ نشان و شماره تلفنی ندارد. در حال حاضر با جستجوی اینترنتی نام این موسسه، متوجه می‌شوید كه هیچ سایتی به نام این موسسه وجود ندارد، به جز یك سایت كه كاملا غیرفعال است و امكان دسترسی به آن نیست. اما قضیه به همین جا ختم نمی‌شود،‌ چون نه هیچ یك از شعب و نه حتی دفتر مركزی این موسسه نیز شماره تلفن خود را در مركز خدمات مخابراتی 118 ثبت نكرده‌اند!

خبرنگار ما پس از تلاش فراوان توانست شماره تلفنی از یكی از دفاتر این موسسه پیدا كند، اما اپراتور این خط حتی از اعلام نام مدیرعامل این موسسه نیز خودداری و اعلام كرد كه موسسه فرشتگان در تهران تشكیلاتی ندارد!

با این وجود مشخص نیست كه تكلیف این موسسه تا دو ماه آینده چه خواهد شد و بر سر سپرده‌گذاران آن چه خواهد آمد ،به نظر می رسد بانك مركزی باید پیش از این كه عده‌ی بیشتری سرمایه خود را دراین موسسه سپرده كنند و مشكلات بیشتری در این زمینه ایجاد شود، تكلیف این موسسه مالی و اعتباری را هر چه زودتر مشخص كند.


ارسال توسط mhp2
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
.