تبلیغات
وبلاگicon

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 15 فروردین 1391
سید حبیب قاانی- در ابتدا یک پیشنهاد به شما داریم وآن اینکه فعلا از بیمار شدن خودداری کنید چرا که وضعیت تعرفه های سال جدید هنوز مشخص نشده و ممکن است در مراجعه به دو پزشک یا یک تخصص با دو نرخ متفاوت و البته دود از سر بلند کن مواجه شوید... البته فراموش نشود که فعلا خبری از تعرفه های 91 نیست!


این روزها بحث بر سرمیزان تعرفه های پزشکی سال 91 و گران شدن ارائه خدمات داغ است و مسئولان نظام پزشکی موضع گیری های متفاوتی را دراین خصوص داشته اند. دکتر محمدرضا اولیایی منش مدیرکل دفتر ارزیابی فناوری، تدوین استاندارد و تعرفه خدمات وزارت بهداشت پیش ازاین عنوان داشته بود که تعرفه های درمانی سال 91 بر اساس قیمت تمام شده خدمات تعیین می شود. اما دکتر محمد جهانگیری قائم مقام معاونت نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در تین باره گفت: با توجه به تغییرات نرخ ارز و کسری بودجه برای تامین هزینه ها، تعرفه های سال 91 باید رشد کافی و منطقی داشته باشند در غیر این صورت کیفیت خدمات دچار مشکل می شود.
وی با اشاره به عدم رشد تعرفه ها در سال90 از سوی دولت گفت: تبعات این عدم رشد تعرفه این بود که خیلی از بیمارستان ها کسری بودجه برای تامین هزینه های خود پیدا کردند و حتی برخی از بیمارستان های خصوصی قادر به پرداخت عیدی و پاداش درستی نبودند به ویژه با نوسانات ارز تامین تجهیزات مشکل پیدا کرده و مدیریت بیمارستان ها دچار چالش شده است.
جهانگیری با اشاره به بررسی های سازمان نظام پزشکی درباره تعرفه های سال 91 گفت: اگر نتوانیم هزینه ها را تامین کنیم و حقوق و دستمزد را افزایش ندهیم پرسنل نیز دچار مشکل می شوند و کیفیت خدمات ضربه می خورد به گونه ای که مستهلک شدن دستگاه ها و عدم جایگزینی مناسب و به موقع در تجهیزات پزشکی و نداشتن بودجه لازم به سمت کاهش کیفیت خدمات پیش می رویم بنابراین حداقل توقع ما این است که مانند نرخ درقسمت تعرفه ها را هم رشد داشته باشم و آن را افزایش دهیم.
*نظام پزشکی رقم پایین تعرفه نود را جبران می کند
دکتر سید شهاب الدین صدر رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با اشاره به محقق نشدن سرانه درمان 20 هزار تومانی در سال جاری، گفت: این سرانه در سال 91 باید بیشتر از رقم سال 90 باشد.
وی درباره میزان رشد تعرفه‌های درمان سال 91 نیز گفت: باید هیئت دولت نسبت به تعرفه‌های تشخیصی درمانی و سرانه درمان در بودجه سال 91 جمع بندی داشته باشد. سازمان نظام پزشکی نیز نظرات خود را در این زمینه ارائه کرده است.
براساس نتایج یک نظرسنجی، 81 درصد از اعضای جامعه پزشکی کشور رشد تعرفه‌های درمانی را نامتناسب با رشد سالیانه تورم اعلام کرده‌اند. همچنین 7/65 درصد از پاسخ ‌دهندگان، میزان بهره‌مندی جامعه پزشکی از گردش اقتصادی حوزه سلامت را خیلی کم و کم عنوان کرده‌اند. از سوی دیگر 5/72 درصد از شرکت ‌کنندگان در این نظرسنجی، میزان نظارت بر عملکرد فعالان اقتصادی حوزه سلامت را خیلی کم و کم دانسته‌اند.
در این نظرسنجی، بیش از 80 درصد شرکت‌کنندگان تأکید کرده‌اند که مقوله سلامت باید اولویت اول تا پنجم دولت در برنامه‌ریزی‌های کلان قرار گیرد در حالی که اکثریت همین افراد معتقدند که در حال حاضر مقوله سلامت جزو اولویتهای بالای پنجم (کم اهمیت‌تر) دولت قرار دارد.
* تعیین قیمت واقعی خدمات پزشکی البته از سال 92
جنگ تعرفه ها در سال گذشته که تکرار ماجراهای سالهای قبل از ان بود باعث شد تا مسئولین امر به دنبال راه چاره ای اساسی برای رفع این مشکل و معضل هر ساله حوزه سلامت بیفتاند که نتیجه ان تعیین قیمت واقعی خدمات پزشکی در کشور برای اولین بار بودکه این امر لااقل به امسال نمی رسد.
مدیر کل تدوین استاندارد و تعرفه‌های نظام سلامت در وزارت بهداشت در این باره گفت: عوارض تعرفه‌های غیر واقعی در بخش دولتی به مراتب بیش از بخش خصوصی است به همین علت مشغول برآورد قیمت تمام شده واقعی خدمات تشخیصی و درمانی برای اولین بار هستیم تا از سال 92 به سمت عملیاتی کردن این تعرفه‌ها برویم.
علیرضا اولیایی منش در گفت و گو با فارس افزود: در مورد تعرفه‌های سال 91 هنوز هیچ مطلب قطعی برای اعلام وجود ندارد تعیین قیمت تمام شده واقعی خدمات پزشکی کار بزرگی است که می‌تواند مبنای تعرفه‌گذاری خدمات قرار بگیرد در این صورت تعرفه مصوب و فاصله آن با قیمت تمام شد و میزان واقعی کسری بودجه احتمالی در هر سال قابل محاسبه است.
اولیایی منش افزود: البته شاید تعیین قیمت تمام شده خدمات برای همه انواع خدمات پزشکی ممکن نباید اما برای خدمات اصلی و مهم قابل انجام است البته کارهایی از قبل در مورد برخی خدمات مانند هتلینگ و تخت روز بیمارستانی انجام شده بود اما کاری که اکنون در حال انجام است یک کار بزرگ و ماندگار است.
مدیر کل تدوین استاندارد و تعرفه‌های نظام سلامت در وزارت بهداشت گفت: تعیین قیمت تمام شده خدمات پزشکی برای همه خدمات امکانپذیر نیست و برای خدمات ویزیت،هتلینگ قابل محاسبه است اما خدمات آزمایشگاهی و رادیولوژی قیمت تمام شده خدمت، به طور جداگانه برای هر خدمت محاسبه می‌شود که با توجه به فرآیند طولانی آن به سال 91 نمی‌رسد.

تیری در تاریکی برای تعرفه‌های درمانی سال 91
بهرحال و براساس شنیده ها و حدس و گمانها می توان از افزایش تعرفه در سال جدید به راحتی خبر داد گرانی و سهم بالای مردم از پرداخت تعرفه‌های درمانی سال 90 به سال 91 نیز سرایت می‌کند. افزایش سرسام‌آور تعرفه‌های درمانی در سال‌جاری با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، نوسانات قیمت ارز در کشور و تاثیر آن بر اقتصاد سلامت در حالی دوچندان شده که وزارت‌بهداشت پس از صحنه‌گردانی افزایش تعرفه‌های 90 این بار میزان افزایش تعرفه‌های درمانی سال 1391 را معادل 35 تا 40‌درصد برآورد کرده است.

اگرچه هنوز افزایش 35 تا 40‌درصدی تعرفه‌های درمانی در سال 1391 تنها در حد برآورد بوده و به تصویب نرسیده است اما به نظر می‌آید مسوولان وزارت‌بهداشت از تعیین تعرفه‌های غیرواقعی سال90 نقره‌داغ شده‌اند و از افزایش 9 تا 12‌درصدی سال‌جاری به 35 تا 40‌درصدی سال آینده رسیده‌اند. همچنین با توجه به تامین کسری بودجه وزارت‌بهداشت در سال 91 پیش‌بینی می‌شود این افزایش بیش از پیش هزینه‌های درمانی را برای مردم بیشتر کند.ارسال توسط mhp2
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
.