تبلیغات
وبلاگicon

با اعلام واریز 28 هزار تومان به حساب ایرانیان ، که به عنوان 'مابه التفاوت' یارانه های مرحله اول و دوم هدفمندی انجام شده ،‌ بسیاری از شهروندان با مراجعه به حساب های بانکی خود متوجه شدند که ریالی از این بابت به حساب شان واریز نشده است.

هر چند مسوولان سازمان هدفمندی در این باره توضیحی نمی دهند و به جز کلی گویی تا کنون چیزی اعلام نکرده اند ولی بررسی های اولیه خبرنگار عصرایران حاکی از آن است که بسیاری از کسانی که در اسفند 90 ،‌ پیامک تمکن مالی و دعوت به انصراف از دریافت یارانه را دریافت کرده بودند ،‌ این 28 هزار تومان را در حساب های خود ندارد و برخی افراد هم که حتی آن پیامک را هم دریافت نکرده بودند می گویند که این مبلغ به حسابشان نیامده است !

این در حالی است که در پی جنجال پیامک انصراف از یارانه ها ،‌ مسوولان سازمان هدفمندی صراحتاً‌ اعلام کردند که انصراف از دریافت یارانه کاملاً اختیاری است و حتی گفتند که در ارسال پیامک نیز اشتباهی رخ داده است.

با این حال ، در شرایطی که مردم سرگرم مراسم نوروز بودند و بسیاری از رسانه ها نیز در تعطیلات هستند ،‌ناگهان و بدون هیچ مقدمه قبلی ،‌اعلام شد که به ازای هر نفر 28 هزار تومان به حساب سرپرستان خانوارها ریخته شده است و در همان حال مشخص شد که به حساب بسیاری از افراد وجهی واریز نشده است!
این افراد هم نمی دانند که برای پیگیری وضعیت حاضر باید چه کار کنند ؟ به کجا مراجعه کنند؟ اعتراض شان را به که بگویند؟ پروسه رسیدگی چقدر طول می کشد ؟ نتیجه اش چه خواهد بود؟ و ...؟

شرایط حاضر ،‌این شائبه را به وجود می آورد که دولت احتمالاً یارانه همه یا بخش مهمی از کسانی که قبل از سال جدید به ایشان پیامک داده بود را قطع کرده است و این اقدام را در نوروز که مجلس تعطیل است و بسیاری از رسانه ها غیرفعال اند و مردم نیز سرگرم عید هستند انجام داده است تا تبعاتش اندک باشد.
ادعای اشتباه در عدم واریز نیز نمی تواند چندان مسموع باشد چرا که چگونه در طول یک سال و اندی ،‌ پروسه واریز ها بدون اشتباه انجام می شده ولی ناگهان و بعد از یک سال تجربه ،‌ این اشتباه رخ داده است؟!

البته تأکید می شود که هنوز خود دولت چیزی در این باره اعلام نکرده است و آنچه مطرح است ،‌ تحلیل است و نه خبر. اما همین که دولت این اقدام را با استفاده از اصل غافلگیری انجام داده و درباره اش نیز توضیحی نمی دهد ،‌ شک برانگیز است.

در همین باره ،‌نکته جالب توجه آن است که رئیس سازمان هدفمندی که خبر واریز 28 هزار تومان ها را به عنوان مابه التفاوت اعلام کرده ،‌ علناً گفته است: "ممکن است این مبلغ ماهیانه یا به صورت دوماهه باشد ؛ اگر این مبلغ 28 هزار تومان ماهیانه باشد؛ 73 هزار و 500 تومان سرانه ماهیانه و اگر دو ماهه باشد؛ 14 هزار تومان ماهانه به 45 هزار و 500 تومان اضافه می شود."(منبع:سایت دولت)
این بدان معناست که خود ایشان هم نمی داند که ماجرای این 28 هزار تومان دقیقاً چیست و آیا ماهانه 14 هزار تومان به باقی ماندگان دریافت یارانه افزوده شده یا 28 هزار تومان؟!
این در حالی است که کاهش یا افزایش حتی یک ریال به یارانه ها ،‌ موضوعی راهبردی است که قاعدتاً با حساب و کتاب های دقیق میسر می شود ولی اکنون شاهد آن هستیم که 28 هزار تومان به حساب عده ای واریز شده و برای گروهی پرداخت نشده است و درباره واریز شده ها هم معلوم نیست یک ماه هاست یا دو ماهه و باز معلوم نیست که چه زمانی می توان آن را برداشت!

سوالی که در این میان مطرح است این که اگر دولت توان پرداخت یارانه به همه ثبت نام کنندگان را دارد ،‌چرا ماجرای انصراف را پیش کشیده و هر روز ماجرایی در این باره عَلَم می کند؟ اگر توان پرداخت ندارد ،‌ چرا می گوید که قرار است یارانه ها را افزایش دهد؟ و چرا این شائبه را پدید آورده است که افزایش یارانه ها را از محل حذف یارانه میلیون ها ایرانی دیگر می خواهد انجام دهد؟ و مهم تر از همه این که چرا با مردم رو راست نیست و شفاف و صادقانه همه چیز را به آنها نمی گوید و به عملیات روانی و تشویش اذهان عمومی روی آورده است؟ارسال توسط mhp2
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
.