تبلیغات
وبلاگicon

 رییس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار گفت: افزایش سلاح های شكاری نزد مردم و شكار غیر مجاز مهمترین عامل تهدید كننده حیات وحش و دغدغه عمده ما در این حوزه است.


1391/01/07 - 11:33

' علی خانی' روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگاران اظهار داشت:فقر اقتصادی و فرهنگی ، وجود تعداد زیادی تفنگ شكاری نزد افراد و فشنگ هایی كه از آن در طبیعت به ویژه علیه پرندگان و گونه های چارپا استفاده می شود بر كاهش نسل حیات وحش در هر منطقه تاثیری بسزا می گذارد.

وی از منطقه داورزن سبزوار به عنوان نمونه بارزی از این موضوع نام برد و گفت: تعداد زیاد شكار غیر مجاز در این منطقه و استفاده از موتورهای تریل غیر مجازبرای شكار آهوان عامل مهم كاهش شدید نسل آهوان در این منطقه در سالیان گذشته است.

وی افزود: از جمعیت حدود دو تا سه هزار راسی آهوان این منطقه شاید اكنون حدود 50 راس باقی مانده باشد.

این مسوول افزایش جرایم شكار غیر مجاز را از عوامل بازدارنده در این حوزه عنوان كرد و با بیان اینكه این موضوع از خواسته هاست، گفت: این جرایم در چند سال گذشته با وجود تورم افزایشی نداشته است.

وی با بیان اینكه احتمال افزایش این جرایم در سال جاری وجود دارد ادامه داد: در حال حاضر جریمه شكار غیر مجاز برای یك راس آهو 9 میلیون و 600 هزار ریال است كه از حدود شش سال گذشته تغییری نكرده است .

وی در نظر گرفتن اشد مجازات برای متخلفان شكار و صید از سوی مراجع قضایی و برخورد بازدارنده تر با این متخلفان و نیز ابطال جواز حمل سلاح شكارچیان غیر مجاز و رد صلاحیت این افراد برای در اختیار داشتن اسلحه را راهكارهای دیگری برای كاهش شكار غیر مجاز عنوان كرد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار همچنین گفت: تعداد مورد نیاز محیط بان را برای حفاظت از عرصه های طبیعی در اختیار نداریم و فاصله ما با استانداردهای جهانی زیاد است.

وی سرمحیط بانی ریوند ، سرمحیط بانی شیراحمد و محیط بانی پروند سبزوار را از پاسگاه های فعال در شهرستان نام برد و گفت: نیاز به پاسگاه ها و نیروهای بیشتری برای حفاظت از تنوع زیستی داریم.

رییس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار خشكسالی و تخریب زیستگاه ها را از دیگر عوامل مهم تهدید كننده تنوع زیستی برشمرد و تخریب زیستگاه ها را تهدیدی جدی معرفی كرد.

وی گفت: تخریب زیستگاه ها و عرصه های طبیعی روی گونه های حیات وحش تاثیر گذاشته و روند انقراض آنها را سرعت می بخشد.

وی افزود: همچنین در شرایطی كه شهرها رو به بیرون گسترش یافته و زمین های كشاورزی حاشیه شهر تبدیل به سكونتگاه و مراتع تبدیل به اراضی كشاورزی می شوند خسارات ناشی از هجوم گونه های جانوری به اراضی كشاورزی به دلیل محدود شدن محل زیست آنها به خود انسان باز می گردد.

وی در بخشی از سخنانش به گونه های جانوری در معرض خطر انقراض و آسیب پذیر طبق لیست سرخ آی . یو. سی. ان (سازمان جهانی حفاظت از طبیعت)كه جمعیتی از آن در سبزوار نیز وجود دارد اشاره كرد و گفت: پلنگ ایرانی ، كركس سیاه ، هوبره و هما از گونه های در معرض خطر انقراض و آهو ،كل و بز ،قوچ و میش ، سبز قبا ، بالابان و بحری از گونه های آسیب پذیر هستند.

وی ضمن تاكید بر اهمیت حفاظت از این گونه های موجود در شهرستان اظهار داشت: فرهنگ حفاظت از محیط زیست آنچنان كه باید بین مردم جانیفتاده و مردم قدردان این نعمت ها نیستند.

وی حیات وحش و تنوع زیستی را نعمتی خدادادی معرفی كرد و افزود:این نعمت بر خلاف باور برخی مردم و مسوولان فقط متعلق به یك اداره نیست بلكه همه برای حفظ آن مسوولیت دینی و انسانی برعهده دارند.

رییس اداره محیط زیست سبزوار با بیان اینكه وظیفه این اداره حفاظت از حیات وحش و احیای آن است ، افزود: انجام این وظیفه حفاظتی در منطقه شیراحمد سبزوار موجب افزایش جمعیت آهوان در آن و سرریز شدن آنها به بیابان های اطراف و فاقد جمعیت آهو شده است.

وی ادامه داد:با این وجود فقر فرهنگی و اقتصادی برخی موجب شكار غیر مجاز آهوانی می شود كه از هسته حفاظتی محیط زیست خارج شده اند كه در صورت ادامه این روند هیچ ضمانتی برای بقای این گونه ها نخواهد بود.

وی به برنامه های اداره محیط زیست برای مازاد جمعیت آهو در این شهرستان هم اشاره كرد و گفت: اعطای پروانه شكار و انتقال به دیگر زیستگاه ها به منظور احیای نسل این گونه از برنامه هاست كه از جمله سال گذشته حدود 50 راس آهو به بیابان های اطراف مه ولات منتقل شدند.

این مسوول در پایان از شهروندان سبزواری خواست با توجه به قرار داشتن در تعطیلات نوروزی برای حفاظت از محیط زیست كمك كرده و متخلفان را به این اداره معرفی كنند.

وی با بیان اینكه شكار در شش ماه نخست سال به دلیل قرار داشتن در فصل زاد و ولد به كلی ممنوع است افزود: در این ایام هیچگونه پروانه شكاری از سوی محیط زیست داده نمی شود.

وی از برگزاری دوره هایی برای آشنایی روستائیان سبزوار با تنوع زیستی این شهرستان به منظور افزایش فرهنگ زیست محیطی آنها در سال جاری هم خبر داد .

رییس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار چندی پیش هم در گفت و گو با ایرنا از دستگیری 62 شكارچی غیر مجاز و متخلف زیست محیطی از ابتدای سال 90 تا نیمه اسفند این سال در شهرستان خبر داده بود.

به گفته وی در این مدت 25 راس آهو ، هفت راس قوچ و 29 قطعه پرنده در این مدت توسط این شكارچیان غیر مجاز شكار شده بود .

شهرستان سبزوار دارای دو منطقه حفاظت شده شیراحمد و پروند با مجموع وسعت 39 هزار و 800 هكتار است.

بر اساس سرشماری های زمستانی سال 90 در پناهگاه حیات وحش شیراحمد دو هزار و 533 راس آهو و در منطقه حفاظت شده پروند سبزوار یك هزار و 270 گونه شاخص جانوری شامل 622 راس كل و بز ، 615 راس قوچ و میش و 33 راس آهو زیست دارند.
ارسال توسط mhp2
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
.